Σπούδασε
Επιστήμη της Άσκησης και της Φυσικής Αγωγής

στο Μεγαλύτερο Πανεπιστήμιο σε Αριθμό Φοιτητών της Κύπρου

Request Information

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα στην Επιστήμη της Άσκησης και της Φυσικής Αγωγής (MSc)

Κατευθύνση: 1. Επιστήμη της Άσκησης, Φυσικής Κατάστασης και Υγείας.
2. Φυσική Αγωγή και Αθλητική Παιδαγωγική. 3. Προπονητική.

Διάρκεια Σπουδών
1.5 έτος

Τίτλος Σπουδών
Μεταπτυχιακό Δίπλωμα στην Επιστήμη της Άσκησης και της Φυσικής Αγωγής

Γλώσσα Διδασκαλίας
Ελληνική

Μέθοδος Φοίτησης
Πλήρης ή Μερική Φοίτηση

Επιστήμη της Άσκησης και της Φυσικής Αγωγής

στο Μεγαλύτερο Πανεπιστήμιο σε Αριθμό Φοιτητών της Κύπρου

Το πρόγραμμα Επιστήμη της Άσκησης και Φυσικής Αγωγής δίνει τη δυνατότητα εξειδίκευσης στο γνωστικό αντικείμενο της αθλητικής επιστήμης, σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο. Παρέχεται μεταπτυχιακή εκπαίδευση σε άτομα που ασχολούνται με δραστηριότητες άσκησης, φυσικής αγωγής και προπονητικής σε ιδιωτικούς και κρατικούς οργανισμούς, καθώς και σε φορείς αναψυχής και αθλητισμού γενικότερα.

Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στη δημιουργία υποδομής για τη διαρκή προαγωγή της επιστημονικής γνώσης, και στη δημιουργία ικανών και αποτελεσματικών επιστημόνων, οι οποίοι θα είναι ανταγωνιστικοί στο πλαίσιο της Ενωμένης Ευρώπης σε επίκαιρα σχετικά θέματα για όλες τις ηλικιακές ομάδες.

Τα προγράμματα σπουδών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας πιστοποιούνται από τον Κυπριακό Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (Δ.Ι.Π.Α.Ε.).

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας είναι αναγνωρισμένο από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ως ομοταγές Πανεπιστήμιο ως προς τα Ελληνικά Α.Ε.Ι. ενώ οι τίτλοι σπουδών αποφοίτων του έχουν τύχει αναγνώρισης από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.

Πτυχία αποφοίτων Επιστήμη της Άσκησης και της Φυσικής Αγωγής έλαβαν ήδη ισοτιμία και αντιστοιχία από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.

• Ερευνητικά και διδακτικά εργαστήρια προηγμένης τεχνολογίας
  • Εγνωσμένου κύρους ακαδημαϊκό προσωπικό με διεθνή αναγνώριση
  • Μεγάλος αριθμός διδασκόντων πλήρους απασχόλησης με εξειδίκευση και πρακτική εμπειρία σε σημαντικούς τομείς της αθλητικής επιστήμης
  • Οι διδάσκοντες συμμετέχουν ενεργά σε ερευνητικές δραστηριότητες σε διαφορετικά πεδία της αθλητικής επιστήμης και της υγείας, με μεγάλο αριθμό δημοσιεύσεων ετησίως ενώ είναι μέλη διεθνών οργανισμών και ερευνητικών ομάδων