Σπούδασε

στο Μεγαλύτερο Πανεπιστήμιο σε Αριθμό Φοιτητών της Κύπρου

Request Information

Ψηφιακή Επικοινωνία και Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης

Κατεύθυνση: 1.Δημοσιογραφία, 2. Ραδιοφωνική, Τηλεοπτική και Ψηφιακή μετάδοση των Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας, 3. Κινηματογράφος και Δημιουργική Παραγωγή

Διάρκεια Σπουδών
4 έτη

Τίτλος Σπουδών
Πτυχίο Ψηφιακής Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης (BA)

Γλώσσα Διδασκαλίας
Αγγλική (Τα μαθήματα του πρώτου και δεύτερου χρόνου προσφέρονται και στα Ελληνικά)

Μέθοδος Φοίτησης
Πλήρης ή Μερική Φοίτηση

• Πρωτοποριακά προγράμματα σπουδών παρέχουν ειδίκευση σε όλες τις σημαντικές πτυχές της επικοινωνίας και των μέσων, εξασφαλίζοντας ανταγωνιστικά επαγγελματικά πλεονεκτήματα

• Κριτική έμφαση στην Έρευνα στα ΜΜΕ, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας (ΙΜΜΕ), συνεργάτη του UNIC

• Το πρώτο στην Κύπρο μεταπτυχιακό στα Ψηφιακά Μέσα και την Επικοινωνία

• Πρακτικά μαθήματα από κορυφαίους επαγγελματίες

• Τεχνολογικά προηγμένες εγκαταστάσεις ψηφιακού σχεδιασμού και κατασκευής

• Το Mediazone, ο οπτικοακουστικός κόμβος του UNIC, παρέχει στους φοιτητές την ευκαιρία να αποκτήσουν πρακτική εμπειρία δουλεύοντας πλάι σε επαγγελματίες του χώρου των ΜΜΕ

• Στούντιο παραγωγής βίντεο και πολυμέσων, με ροή εργασιών και εγκαταστάσεις υψηλής ευκρίνειας HD live-to-tape, 4Κ κάμερες, και ευρύχωρο στούντιο με πράσινη οθόνη και τηλε-υποβολέα

• Η πρώτη στην Κύπρο κατεύθυνση πανεπιστημιακού επιπέδου με ειδίκευση στον κινηματογράφο

• Ισχυροί δεσμοί με την κινηματογραφική κοινότητα και συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογραφικές Μέρες Κύπρος (Cyprus Film Days)

Με ακαδημαϊκά και επαγγελματικά πλεονεκτήματα στους τομείς των μέσων και της επικοινωνίας, περιλαμβανομένων σπουδών στα ψηφιακά μέσα και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, τη δημοσιογραφία, τη ραδιοφωνική, τηλεοπτική και ψηφιακή μετάδοση, τον κινηματογράφο και τη δημιουργική παραγωγή, τις δημόσιες σχέσεις και την διαφήμιση, το Τμήμα Επικοινωνίας προσφέρει δομημένα και ευέλικτα προγράμματα σπουδών, προετοιμάζοντάς σας να υλοποιήσετε τους επαγγελματικούς σας στόχους στα γνωστικά πεδία της επιλογής σας.

Εστιάζοντας σε τρέχουσες και νέες θεωρίες, μεθόδους και πρακτικές, το Τμήμα βρίσκεται στην εμπροσθοφυλακή των προγραμμάτων επικοινωνίας εδώ και δεκαετίες, ενώ φιλοδοξεί να συνεχίσει να ηγείται στον συγκεκριμένο κλάδο μέσα από τα καινοτόμα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματά του, τα οποία διατηρούν πάντα συνάφεια με τον αντίστοιχο επαγγελματικό χώρο.

Υποδομές και Εργαστηριακές Εγκαταστάσεις

Μέσα από τις συνεχείς επενδύσεις μας σε υποδομές στην πανεπιστημιούπολη την τελευταία δεκαετία και χάρη στη δέσμευσή μας για τεχνολογική πρόοδο, τα εργαστήριά μας έχουν εξελιχθεί σε καινοτόμους χώρους, με πόρους και εγκαταστάσεις αιχμής, που υποστηρίζουν τη διδασκαλία και την έρευνα.

Ευρύ Φάσμα Εργαστηρίων

Προσφέρουμε ένα ευρύ φάσμα εργαστηρίων με στόχο να μπορούν οι φοιτητές μας να αποκτήσουν πρακτική εμπειρία. Μέσα από τις συνεχείς επενδύσεις μας σε υποδομές στην πανεπιστημιούπολη την τελευταία δεκαετία και χάρη στη δέσμευσή μας να συμβαδίζουμε με τις συνεχείς τεχνολογικές εξελίξεις, τα εργαστήριά μας έχουν αναβαθμιστεί σε καινοτόμους χώρους, με πόρους και εγκαταστάσεις αιχμής που υποστηρίζουν υποδειγματικά τη διδασκαλία και την έρευνα.

Εργαστήρια Πολυμέσων και Ψηφιακής Επικοινωνίας

• Στούντιο τηλεοπτικής παραγωγής με πλήρη ψηφιακή ροή εργασίας
  • Εργαστήριο Υπολογιστών/Μοντάζ με πρόσβαση στο πακέτο λογισμικών Adobe Creative Cloud
  • Ραδιοφωνικό στούντιο και στούντιο ήχου
  • Εξοπλισμός (4K Κάμερες, Φωτογραφικές Μηχανές, Φωτισμός, Μικρόφωνα κ.ά.) για την πρακτική άσκηση των φοιτητών στο πλαίσιο παραγωγών εκτός στούντιο.

Τι Λένε οι Φοιτητές μας

«Η επαφή μου με το UNIC ξεκίνησε πριν από έξι χρόνια. Με τη στήριξη των φίλων και της οικογένειάς μου, και τη βοήθεια των συμβούλων μου, επέλεξα να σπουδάσω κάτι που αγαπώ, κάτι στο οποίο ήμουν καλή και που με ωθούσε να μάθω περισσότερα. Οι σπουδές μου στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας μού έχουν προσφέρει πλούσια γνώση, αξέχαστες αναμνήσεις και σπάνιες εμπειρίες ζωής. Μου δόθηκαν επίσης πολλές ευκαιρίες στο ραδιόφωνο και την τηλεόραση, για τις οποίες είμαι πραγματικά ευγνώμων. Η εξαετία ήταν αξέχαστη».

Τζούλια Αντωνίου, Ψηφιακή Επικοινωνία & Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, Τάξη του 2015

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε Αριθμούς

Δια Ζώσης και Εξ Αποστάσεως Φοιτητές από 6 Ηπείρους
#0