Σπούδασε Δημόσιες Σχέσεις, Διαφήμιση και Μάρκετινγκ

στο Μεγαλύτερο Πανεπιστήμιο σε Αριθμό Φοιτητών της Κύπρου

Request Information

Πτυχίο Δημόσιες Σχέσεις, Διαφήμιση και Μάρκετινγκ (BA)

Διάρκεια Σπουδών
4 έτη

Τίτλος Σπουδών
Πτυχίο Δημόσιες Σχέσεις, Διαφήμιση και Μάρκετινγκ

Γλώσσα Διδασκαλίας
Αγγλική (Τα μαθήματα του 1ου και 2ου χρόνου προσφέρονται και στα Ελληνικά)

Μέθοδος Φοίτησης
Πλήρης ή Μερική Φοίτηση

• Το 1ο προπτυχιακό πρόγραμμα Μάρκετινγκ (ΒΒΑ) στην Κύπρο που έχει διαπιστευθεί από το Chartered Institute of Marketing (UK)
  • Chartered Institute of Marketing (UK) Graduate Gateway, με απαλλαγές του CIM

• Πανεπιστημιακός Εταίρος του Chartered Institute of Marketing (UK)

• Το προπτυχιακό πρόγραμμα Μάρκετινγκ (ΒΒΑ) έχει διαπιστευθεί από τον Σύνδεσμο Διαφημιστικών Επιχειρήσεων Κύπρου

• Ισχυροί δεσμοί με τη βιομηχανία μέσα από συνεργασίες με τοπικές και διεθνείς επιχειρήσεις

• Διδάσκοντες με εκτεταμένη έρευνα και δημοσιεύσεις σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά, καθώς και πολλές συμμετοχές σε συνέδρια

Οι Δημόσιες Σχέσεις αποτελούν μέρος της στρατηγικής τόσο των δημόσιων όσο και των ιδιωτικών οργανισμών. Oι αλλαγές στις κοινωνικές δομές, καθώς και στην τεχνολογία των επικοινωνιών, καθιστούν την οργανωμένη εταιρική επικοινωνία απαραίτητο στοιχείο της λειτουργίας των κερδοσκοπικών και των μη κερδοσκοπικών οργανισμών. Με αυτό το σκεπτικό οργανώθηκε το πρόγραμμα των Δημοσίων Σχέσεων, του Μάρκετινγκ και της Διαφήμισης.

Στο πλαίσιο του προγράμματος καλλιεργείται η ευαισθησία ως προς το κοινωνικό, οικονομικό, πολιτικό, ηθικό, και τεχνολογικό περιβάλλον, μέσα στο οποίο καλούνται σήμερα να λειτουργήσουν οι σύγχρονοι οργανισμοί. Συγχρόνως, παρέχονται στους φοιτητές οι προσωπικές δεξιότητες για τον συστηματικό σχεδιασμό και τη μετάδοση ιδεών, για την τεχνική της ομαδικής εργασίας καθώς και για τη διαπολιτισμική κατανόηση και συνεργασία.

Τα προγράμματα σπουδών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας πιστοποιούνται από τον Κυπριακό Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (Δ.Ι.Π.Α.Ε.).

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας είναι αναγνωρισμένο από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ως ομοταγές Πανεπιστήμιο ως προς τα Ελληνικά Α.Ε.Ι. ενώ οι τίτλοι σπουδών αποφοίτων του έχουν τύχει αναγνώρισης από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.

Προοπτικές Σταδιοδρομίας

Οι ευκαιρίες σταδιοδρομίας είναι διαθέσιμες τόσο στο δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα. Για παράδειγμα, ορισμένοι από τους πτυχιούχους μας εργάζονται ως επαγγελματίες δημοσίων σχέσεων σε διάφορα γραφεία της κυβέρνησης, όπως το Γραφείο Δημόσιας Πληροφόρησης της κυπριακής κυβέρνησης και άλλοι απασχολούνται από ιδιωτικές εταιρείες όπου οι μαθητές μπορούν να συνδυάσουν ενδιαφέροντα σε δημόσιες σχέσεις και σε άλλους τομείς όπως η τεχνολογία (PrimeTel και Cablenet) ή περιβαλλοντικά ζητήματα (Greedot Cyprus). Ωστόσο, υπάρχουν επίσης εταιρείες και πρακτορεία που ειδικεύονται στους τομείς της έρευνας και της παροχής συμβουλών μάρκετινγκ / μέσων ενημέρωσης και ορισμένοι απόφοιτοι επιλέγουν να εργαστούν σε αυτόν τον τομέα. Τυπικά παραδείγματα θα είναι το διαφημιστικό πρακτορείο Dilemma και ο A. C. Nielson, Κύπρος (AGB).

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στις Διεθνείς Πανεπιστημιακές Κατατάξεις

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σταθερά στα κορυφαία πανεπιστήμια της περιοχής EECA

Ο παγκόσμιος οργανισμός QS World University Rankings κατάταξε τα τελευταία δύο χρόνια το Πανεπιστήμιο στις θέσεις 106 και 91, στην Περιφέρεια Αναδυόμενης Ευρώπης και Κεντρικής Ασίας (EECA Region).

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στη 42η θέση παγκοσμίως στην Κατηγορία Ποιοτική Εκπαίδευση του Times Higher Education Impact Rankings 2020

Η κατάταξη αυτή αποτελεί μία πολύ σημαντική αναγνώριση των πανεπιστημίων απ’ όλον το κόσμο για την κοινωνική και οικονομική τους συνεισφορά, με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας να κατατάσσεται ανάμεσα στα κορυφαία 301-400 πανεπιστήμια παγκοσμίως.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε Αριθμούς

Δια Ζώσης και Εξ Αποστάσεως Φοιτητές από 6 Ηπείρους
#0
Παγκοσμίως στην εκπαίδευση για την τεxνολογία Blockchain